Monday

22. 6 2026.

Kreni-promeni zatražio povlačenje odluke o oduzimaju prostorija Akademiji umetnosti

Pokret “Kreni-promeni” zatražio je povlačenje sa dnevnog reda sednice Skupštine Novog Sada tačke kojom se predviđa oduzimanje prostora Akademiji umetnosti.…
1 Min Read 0 158

Pokret “Kreni-promeni” zatražio je povlačenje sa dnevnog reda sednice Skupštine Novog Sada tačke kojom se predviđa oduzimanje prostora Akademiji umetnosti.

Foto: Razglas news

U ime odborničke grupe “Kreni-promeni” Novi Sad, predlog za povlačenje danas je podneo odbornik i predsednik odborničke grupe Stevan Babić, koji je upozorio da bi usvajanje ovakve odluke predstavljalo ozbiljan udarac na umetničko obrazovanje i kulturni život grada.

Predlogom koji se nalazi pred odbornicima predviđeno je oduzimanje prostora Galerije Akademije umetnosti na Bulevaru Mihajla Pupina i ateljea na Bulevaru despota Stefana, prostora u kojima se već godinama održavaju nastava, izložbe i umetnički programi.
“Kreni-promeni” smatra da ovaj predlog predstavlja političku osvetu studentima i profesorima Akademije umetnosti zbog njihove podrške studentskim zahtevima.

“Otimanje prostora Akademiji umetnosti je politička poruka i čin osvete. Vlast u Novom Sadu već duže vreme pokazuje da je spremna da kažnjava i disciplinuje svakoga ko se usudi da drugačije misli, a Akademija umetnosti je očigledno postala nova meta takve politike”, izjavio je Babić.

On je naglasio da Grad Novi Sad mora da pokaže odgovornost i da pre donošenja bilo kakve odluke mora da uspostavi dijalog sa Akademijom umetnosti.

“Gradonačelnik Žarko Mićin svakim svojim potezom pokazuje da je čovek podela, sukoba i kopanja novih rovova među građanima. Novi Sad ne sme da bude grad političke osvete, već grad kulture, dijaloga i slobodnog stvaralaštva”, rekao je Babić.

On je dodao da gradonačelnik mora da pokaže odgovornost prema institucijama i građanima.

“Gradonačelnik ne sme da bude stranačka batina koja kažnjava one koji drugačije misle. Njegova dužnost je da štiti javni interes i institucije ovog grada, a ne da produbljuje sukobe. Ako zaista želi dobro Novom Sadu, gradonačelnik bi već danas morao da sedne za sto i razgovara sa rukovodstvom Akademije umetnosti – razgovor koji do sada uporno izbegava”, poručio je Babić.

“Kreni-promeni” podseća da se gradska vlast godinama ponosila titulom Evropske prestonice kulture.

“Ne može se sa jedne strane Novi Sad predstavljati kao Evropska prestonica kulture, a sa druge strane oduzimati prostor jedinoj umetničkoj akademiji u gradu u kojoj se školuju najbolji naši umetnici”, rekao je Babić.

Sednica Skupštine grada zakazana je za sredu, 18. mart.

021

Discover more from razglas news

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading