Wednesday

24. 6 2026.

Viktimološko društvo: Tri godine nakon masakra u “Ribnikaru” i selima kod Mladenovca žrtve osećaju posledice

Viktimološko društvo Srbije (VDS) upozorilo je danas, povodom 3. maja – Dana sećanja na žrtve masovnih ubistava u Srbiji, da…
1 Min Read 0 205

Viktimološko društvo Srbije (VDS) upozorilo je danas, povodom 3. maja – Dana sećanja na žrtve masovnih ubistava u Srbiji, da tri godine nakon zločina u Orašju, Duboni i osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”, direktne i indirektne žrtve ovih događaja osećaju posledice.

Foto: Screenshot TV Insajder

“Neophodno je uspostaviti jasan sistem za podršku i kontinuiranu pomoć žrtvama u Srbiji. Sećanje na stradale i efikasan odgovor na potrebe njihovih porodica su ključni deo oporavka čitavog društva i važan faktor u sprečavanju sličnih tragedija u budućnosti”, poručilo je VDS.

Navedeno je i da je istraživanje koje je sprovedeno sa UNDP ukazalo na “neophodnost uspostavljanja efikasnijeg državnog sistema reagovanja u situacijama masovnih stradanja”, dodajući da žrtve i njihove potrebe nisu uvek prepoznate i priznate, a često i ne dobijaju potrebnu pomoć, podršku i zaštitu.

Direktne i indirektne žrtve neposredno posle masovnih ubistava, pored emotivne podrške i medicinske nege, imaju potrebu za pravovremenim informacijama, zaštitu od sekundarne viktimizacije, posebno tokom istrage i sudskih procesa, od strane medija, ali i javnosti – praktičnom i materijalnom pomoći.

“Kontinuirana pomoć i podrška su ključ oporavka. Ispitanici, posebno direktne i indirektne žrtve, su istakli da potrebe ne prestaju nakon prvog talasa krize. Naglašena je važnost kontinuirane psihološke pomoći, kao i veća fleksibilnost zdravstvenog sistema koja podrazumeva lakše zakazivanje pregleda i dostupnost lečenja kako u zemlji, tako i u inostranstvu, tokom dužeg vremenskog perioda”, navedeno je u saopštenju VDS.

Beta

Discover more from razglas news

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading