Pred većem Specijalnog suda u Beogradu, danas počinje suđenje ministru kulture Nikoli Selakoviću, uz još troje državnih službenika, optuženih da su nizom nezakonitih radnji sačinili dokument lažnog sadržaja, koji je poslužio vlastima da zgradi Generalštaba, oštećenoj u NATO bombardovanju, skinu zaštitu kao kulturnom dobru i donesu leks specialis.

Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK), sem Selakovića, da je davao naloge, tereti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika Gorana Vasića, direktora gradskog zavoda Aleksandra Ivanovića i sekretarku Ministarstva kulture Slavicu Jelaču za zloupotrebu službenog položaja i falsifikovanje službene isprave.
Kako se u optužnom predlogu navodi, kršeći proceduru, zaobišli su stručnjake iz republičkog zavoda i Sektora za zaštitu kulturnog nasleđa i digitalizaciju, u Ministarstvu kulture, i vladi uputi lažni Predlog odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradi Generalštaba, posle čega je usvojen specijalni zakon u Skupštini Srbije.
To omogućava da vlast sruši zgradu i da se na tom prostoru gradi luksuzni kompleks sa ogromnim kulama, kako je previđeno ugovorom koji su potpisali ministar građevinarstva Goran Vesić i kompanija Džareda Kušnera, zeta američkog predsednika Donalda Trampa, ali se ona povukla iz posla, “u ovom trenutku”, zbog protesta u javnosti.
Selaković je po dobijanju optužnog predloga, kako deluje, iznosio unapred odbranu u javnosti, mada je rezevisana za sudnicu, napadajući TOK kao “blokadersku bandu” i prethodnu direktorku Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Dubravku Đukanović, na skupštinskoj sednici o “Mrdićevim” zakonima.
Ona je, kao i direktorka takvog gradskog zavoda Olivera Vučković, podnela ostavku, navodeći da je to učinila zbog pritiska zato što je odbila da skine zaštitu sa Generaštaba nakon čega su brzo na njihova mesta imenovani Vasić i Ivanović.
Odbrani Selakovića, van sudnice, priključio se predsednik države Aleksandar Vučić, tražeći od tužilaštva da protiv njega podigne optužnicu, “jedva čeka”, navodeći da je on idejni tvorac rušenja Generalštaba, uz najavu da će pomilovati ostale okrivijene.
“A ja vam kažem da ste korumpirana banda (…) Ta korumpirana banda iz pojedinih tužilaštava je izmislila slučaj (…) Kriminalci, najgori kriminalci, poput ovih koje sam pomenuo.. Šta bandu briga za sve to… U Srbiji ima 10 odsto ljudi koji me ne podnose zahvaljujući sudijama i tužiocima korumpiranim(…) Zahvaljujući korumpiranoj bandi”, rekao je predsednik Aleksandar Vučić.
Advokat mu je član predsedništva Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović, kao i u nizu politički osetljivih slučajeva, koji se zalaže sa ukidanje TOK ili njegovo stavljanje pod kontrolu drugog tužilaštva, očito bližeg njegovom ukusu.
Od pokretanja postupka u slučajevima “Generalštab” i “Nadstrešnica” vlast je u kampanji protiv TOK, pred kojim su oni u toku, jer su njima obuhvaćeni ministri što bi moglo da vodi do najužeg političkog vrha i ugrozi mu opstanak.
Direktno nije mogla da potčini TOK kroz “Mrdićeve” zakone, kao sa Tužilaštvom za visokotehnološki kriminal, ali je vlast stvorila sebi mogućnost da mu prepolovi tužilački sastav i time praktično blokira rad.
Novi protest tužilaca ispred Specijalnog suda: Bunt zbog Mrdićevih zakona
Kako piše N1, zaposleni u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal u Beogradu u 9 sati izašli su ispred zgrade tužilaštva zbog usvajanja i potpisivanja takozvanih “Mrdićevih zakona”.
U pitanju je, kako javlja reporter N1, ne samo protest, već svojevrsni bunt grupe tužilaca ispred zgrade Specijalnog suda, koji će svakog dana u 9 sati kada im počne radno vreme, početi radni dan tako što će 10 minuta provesti na stepeništu ispred zgrade suda. Oni su taj vid protesta otpočeli juče.
Protest je trajao samo 10 minuta, a potom bi tu trebalo da dođu studenti koji su danas pozvali građane da se okupe i da sa ove pozicije ispred zgrade Specijalnog suda prate početak suđenja.
Ispred zgrade Specijalnog suda se okupljaju gradjani. Ovde u 10.00 počinje suđenje ministru kulture Nikoli Selakoviću pic.twitter.com/8mYThViIaO
— Mašina (@MasinaRS) February 4, 2026
Okupljanje je zakazano za 9.30 časova, a kako su studenti najavili, oni će tu provesti neko vreme. Takođe, planiraju da predaju i jednu vrstu pisma na portirnici Specijalnog suda.
Studenti, kako kažu, ne dolaze danas ispred zgrade Specijalnog suda da bi vršili bilo kakvu vrstu pritiska na proces, već se, kako poručuju, “raduju što ovo suđenje počinje” i očekuju da ono bude nepristrasno, nezavisno.
Poručuju i da je ovo tek početak i da će svakako svaki sledeći put kada se bude zakazivalo ročište u ovom slučaju takođe biti na ovom mestu.
Ispred suda je veliki broj medijskih ekipa, a polako pristižu i građani. Tu su i opozicioni poslanici, prenosi N1.
Nakon što je Selaković stigao na suđenje u zgradu Specijalnog suda u Beogradu, okupljeni građani i studenti sišli su na ulicu ispred suda i započeli blokadu, piše Kompas.
Nakon što je ministar kulture Nikola Selaković stigao na suđenje u zgradu Specijalnog suda u Beogradu, okupljeni građani i studenti sišli su na ulicu ispred suda i započeli blokadu. pic.twitter.com/SlsmnOC5rG
— kompas (@kompas_info_com) February 4, 2026
Beta/N1
