Zborovi građana Novog Sada i GP Bravo su reagovali povodom boravka gradonačelnika Žarka Mićina u Londonu.

Mićin se u Londonu nalazi povodom konferencije “EBRD Green Cities Mayors Meeting 2026”, koja okuplja gradonačelnike iz više od 50 gradova sa tri kontinenta.
Uoči početka konferencije gradonačelnik je obišao Canary Wharf, kako navodi, “jedan od najmodernijih delova Londona izgrađenog uz reku Temzu”.
“Dragi prijatelji evo me u Londonu, u delu koji se zove Canary Wharf gde su britanski investitori i arhitekte izgradili čitav jedan kompleks na vodi. Ovakav jedan kompleks na vodi bi mi mogli da imamo u Novom Sadu”, rekao je Mićin.
On je istakao i da visoki objekti, poput ovog u Londonu, i te kako mogu da opstanu na vodenim površinama.
“To je ono što želimo da uradimo i u Novom Sadu, da imamo ovakav jedan kompleks na vodi koji će pogurati građevinsku industriju još u Novom Sadu, i ne samo pogurati građevinsku industriju nego i biti ponos Novog Sada”, dodao je.
Mićin je poručio i da želi da upravo tako izgleda Novi Sad u budućnosti, kao moderan i uređen grad, koji može da parira svetskim gradovima, poput Londona.
“Zato ne smemo dozvoliti da padnemo na laži i obmane šačice onih koji ne žele da Novi Sad napreduje, već moramo da idemo napred i da se razvijamo. Napred u nove pobede, jer Srbija pobeđuje”, zaključio je u video snimku objavljenom na društvenim mrežama.
Zborovi građana Novog Sada poručili su da Mićin među staklenim kulama Londona vidi urbanistički san, ali da prećutkuje da je Canary Wharf u stručnom svetu “sinonim za korporativnu distopiju, brisanje građanskih sloboda i hroničnu korupciju”.
“Mićin se divi kompleksu na Temzi, ali zaboravlja da pomene ključnu stvar: Canary Wharf nije javan prostor. To je jedan od najvećih privatnih poseda na svetu u vlasništvu jedne korporacije. Tamo ne važe opšti zakoni grada Londona, već pravila privatne firme. Tamo vas prati na stotine kamera sa prepoznavanjem lica i privatno obezbeđenje koje će vas legitimisati ako javno iskažete politički stav, ako protestujete ili ako samo pokušate da organizujete miran skup za npr. spas kornjača na Galapagosu. Da, zato je on fasciniran! Pa to njemu treba: Mesto gde su građanske slobode ugušene”, navode u pismu.
Ističu i da Mićin priča o britanskim investitorima, ali prećutkuje socijalni brutalizam tog projekta.
“Canary Wharf je nasilno uguran u opštinu Tower Hamlets – istorijski najsiromašniju četvrt Londona. Decenijama je bio školski primer korupcije kapitalizma i brutalne privatizacije poznate pod pojmom ‘Tačerizam’. Milijarde koje se tamo okreću nikada se nisu prelile na lokalno stanovništvo. Umesto toga, stvoren je neprobojan zid: sa jedne strane stakleni dvorci za bogatu elitu, a sa druge strane lokalci koji su zbog divljanja cena i džentrifikacije proterani iz sopstvenih domova. To je sudbina koju spremate za Liman i Telep”, dodaju.
Zborovi pišu i da je Mićinova fascinacija projektom Canary Wharf duboko pogrešna i površna.
“Otići u London, videti hladnu korporativnu zonu koja je uništila lokalnu zajednicu i doneti to kao ‘viziju’ za Novi Sad, dokaz je potpunog slepila za potrebe sopstvenih građana. Novom Sadu ne treba privatizovana obala, niti stakleni paravani za pranje kapitala. Novom Sadu trebaju stanice kulture, rekreativno-sportske oaze, funkcionalni vodovod i kanalizacija, obrazovne ustanove i slobodan Dunav za sve njegove ljude. Novi Sad nije London, niti će ikada biti”, zaključuju Zborovi.
Iz Građanskog pokreta Bravo ocenili su da Mićin u Londonu, umesto govora o ekologiji, snima promotivni video za “Novi Sad na vodi” ispred, kako ističu, “simbola najgoreg investitorskog urbanizma i najveće urbanističke greške u istoriji tog grada”.
“Ovaj betonski kompleks iz osamdesetih danas je pusta, korporativna distopija pod kamerama i privatnim obezbeđenjem. Dok se sam London danas distancira od tog promašaja, Mićin ga Novosađanima drsko nudi kao uzor, pravdajući interese privatnih investitora površnom logikom: ‘ako soliteri mogu kod Temze, mogu i kod Dunava'”, kažu iz ovog pokreta.
Oni dodaju da gradonačelnik svesno ignoriše zvaničnu dokumentaciju koja jasno upozorava da je tlo na novosadskom priobalju izuzetno nepovoljno za gradnju.
“Pokret Bravo nije protiv gradnje – u našem gradu se gradi mnogo i tako i treba da bude – ali jesmo protiv suludih zamisli da se megastrukture zidaju na nasipu i peskovitom tlu, čime se direktno ugrožava bezbednost celog grada”, objašnjavaju.
021.rs.
