Grupa profesora Univerziteta u Novom Sadu, koji se nalaze na Stenfordovoj listi najuticajnijih svetskih naučnika, saopštila je da neće prisustvovati svečanom obeležavanju Dana Univerziteta, zakazanom za 29. jun.

Kako navode u saopštenju, odbijaju da svojim prisustvom učestvuju u, kako tvrde, „legitimizaciji i normalizaciji institucionalnog nasilja i kršenja akademskog integriteta“ koje, prema njihovim rečima, obeležava delovanje dela članova najviših organa Univerziteta u Novom Sadu, uključujući i organ poslovođenja.
Ističu da uloga univerziteta nije samo da obezbedi uslove za obrazovanje i naučnoistraživački rad, već i da štiti i neguje temeljne akademske i društvene vrednosti poput slobode, izvrsnosti, jednakosti, pravednosti i čestitosti.
„Smatramo da univerzitet koji sebe ne vidi kao stub i jezgro ovih vrednosti, već saučestvuje u njihovom gaženju, nema razloga za slavlje“, navodi se u saopštenju.
Profesori ocenjuju i da Univerzitet nema razloga za obeležavanje svog dana ukoliko se, kako tvrde, njegov najviši stručni organ koristi za zloupotrebu moći, kršenje procedura i progon profesora poput Jelene Kleut i Vladimira Mihića, umesto za donošenje odluka u skladu sa zakonom i univerzitetskim pravilnicima.
Dodaju i da univerzitetski kampus treba da bude prostor slobode, kritičkog mišljenja i društvenih promena, a ne, kako navode, prostor represije, poslušnosti i održavanja nepravednog stanja.
Saopštenje su potpisali prof. dr Dragan Lambić (Pedagoški fakultet), prof. dr Veljko Jovanović (Filozofski fakultet), prof. dr Ivana Kovačić (Fakultet tehničkih nauka), prof. dr Branimir Pavlić (Tehnološki fakultet), prof. dr Neda Mimica-Dukić, prof. dr Sanja Armaković i prof. dr Stevan Armaković (Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu).
Razglaas news
