Wednesday

24. 6 2026.

Opozicija i otpušteni radnici: Racionalizacija u pokrajinskoj administraciji politički motivisana odmazda (VIDEO)

Predstavnici opozicionih poslaničkih grupa u Skupštini Vojvodine, zajedno sa otpuštenim radnicima pokrajinske administracije, ocenili su danas da proces racionalizacije zaposlenih…
1 Min Read 0 209

Predstavnici opozicionih poslaničkih grupa u Skupštini Vojvodine, zajedno sa otpuštenim radnicima pokrajinske administracije, ocenili su danas da proces racionalizacije zaposlenih nije ekonomski opravdan, već da je reč o „politički motivisanoj odmazdi“ nad nepodobnim kadrovima.

Prema tvrdnjama opozicije, proces otpuštanja pokrenut je 2025. godine sa ciljem da se u tri ciklusa ostane bez 500 zaposlenih, a do sada je, kako navode, bez posla ostalo više od 150 ljudi.

Poslanik Dejan Kulja istakao je da se proces realizuje kroz sistematsko premeštanje zaposlenih na „fantomska radna mesta“, koja se potom kroz izmene sistematizacije ukidaju, čime zaposleni gube posao.

„Ko nam govori o štednji? Maja Gojković, koja je samo u 2025. godini potrošila 30 miliona dinara na putovanja, dok u svom vlasništvu poseduje preko 40 nekretnina? Reč je o lažnoj racionalizaciji. Ta ista Maja Gojković u svom vlasniku poseduje preko 40 nekretnina i stanove i kuće i voćnjake i njive. Bukvalno sve. Zar oni treba da nam govore o racionalizaciji? Zar oni treba da otpuštaju radnike koji se bore za svoju egzistenciju i žele profesionalno da obavljaju svoj posao? “, rekao je Kulja, navodeći slučaj Nele Jelić, pedesetogodišnje pravnice i majke petoro dece, kao jedan od poslednjih primera takve prakse.

Poslanik Milan Vasiljević (SSP) ocenio je da otpuštanja nisu posledica lošeg rada, već političke nepodobnosti.

„Ovo je čista osveta prema onima koji nisu hteli da učestvuju u sistemu sigurnih glasova i koji nisu pristajali na rad suprotan zakonu. Otpuštani su ljudi pred penzijom i teško bolesne osobe, bez ikakvog pokušaja prerasporednje ili humanog pristupa“, naglasio je Vasiljević.

On je dodao i da nije posao samo ono što profesionalno obuzima čoveka.

“Posao je jedan bitan deo života, tim platama ljudi othranjuju svoje porodice i to im je sad oduzeto na način da im nije ostavljeno prostora da se uradi neka sistematizacija, da se na drugi način preraspodela neka druga radna mesta. Ne, oni su prosto otpušteni i vršena je odmazda za sve one koji nisu hteli da idu u Ćacilend, nisu hteli da budu u sistemu sigurnih glasova i nisu hteli da rade onako kako im se kaže, a često i suprotno od zakona. ” – kaže poslanik SSP-a.

Vasil Nastovski, jedan od otpuštenih radnika kaže da su zaposleni koji su ostali u sistemu uplašeni i ucenjeni.

„Jako je veliki strah i atmosfera je apsolutno loša. Sve ono što je nekada bilo u ovoj instituciji sada više nije. To je sada jedna institucija koja više ne funkcioniše, tu više niko ne radi svoj posao, to je nešto što je postalo apsolutno partijsko jedno utočište i partijsko mesto gde se apsolutno na sve moguće načine zapošljavaju ljudi. Dok se otpuštaju ljudi sa dugogodišnjim iskustvom, u mom sekretarijatu je od 36 zaposlenih čak 16 angažovano po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima (PP poslovi). To je dokaz da racionalizacija ne postoji, već se samo vrši zamena kadrova“, poručio je Nastovski.

Opozicioni poslanici su ukazali da od predsednice Pokrajinske vlade Maje Gojković do sada nisu dobili precizne podatke o tome koliko je tačno ljudi otpušteno i kolike su finansijske uštede ostvarene sprovođenjem ovog plana.

Oni su najavili da će nastaviti da insistiraju na ovim odgovorima, uz ocenu da je Pokrajinska vlada, odbijanjem dijaloga i nedostatkom empatije prema otpuštenim radnicima, napustila profesionalne standarde rada u korist partijskih interesa.

Razglas news

Leave a Reply

Discover more from razglas news

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading