Ambasador Srbije u Švajcarskoj Ivan Trifunović istakao je da ostaje pri stavu da je u slučaju nadstrešnice bila zastupljena korupcija, jer “ona nije pala sama od sebe” ali je takođe dodao da tom slučaju nije pristupljeno na adekavatan način. “Potrebno je pustiti državne organe da rade svoj posao”, kako on kaže.

Upitan kako komentariše to što je tokom posete predsednika Švajcarske jedna od tema bila pomoć u oblasti ljudskih prava, Trifunović navodi da su ljudska prava jedan od stubova švajcarske spoljne politike.
“Njihova strategija, koja je javna, navodi da su ljudska prava jedan od stubova spoljne politike i nije začuđujuće da je pokrenuto i to pitanje. Ono što odlikuje Švajcarsku jeste da to rade bilateralno i recipročno. Oni imaju takve ugovore o saradnji sa mnogim zemljama sveta, pa to nije iznenađujuće“, rekao je Trifunović.
Govoreći o tome kako se u Švajcarskoj gleda na dešavanja u Srbiji, on je naveo da Srbija nije česta tema u švajcarskim medijima.
Trifunović se osvrnuo se i na svoj intervju za švajcarski javni servis, u kojem je govorio o padu nadstrešnice u Novom Sadu i u kome je naveo da je bilo “nekompetentnosti, nemara i moguće korupcije“.
“Ovo što sam rekao za korupciju, to je nešto što je očigledno. Šesnaest ljudi je izgubilo život. Neko je za to odgovoran, nije ona pala sama od sebe. Pratio sam po svetu gde se takve stvari dešavaju. Ono što sam primetio jeste da je to iskorišćeno. Ljudi imaju opravdan bes što se to desilo i imaju mnogo drugih pritužbi, i onda je to bio okidač da nezadovoljstvo proključa. Ali nije pristupljeno tome na zdravorazumski način. Prvo pitanje treba da bude: kako da sprečimo da se tako nešto ponovo desi, šta nije urađeno kako treba, ko je kriv“, kazao je Trifunović.
Na pitanje da li građani imaju pravo da izraze nezadovoljstvo i traže odgovornost, Trifunović je odgovorio da je u takvim slučajevima važno ne žuriti sa zaključcima.
“U ovakvim slučajevima je mudro da se ne žuri sa zaključcima i treba dozvoliti organima da rade svoj posao. Ne možemo da očekujemo da će neko za mesec dana doći do zaključka ko je kriv“, naveo je.
“Ne možemo reći da je Srbija superkoruptivna zemlja”
Trifunović navodi da stvari treba posmatrati u odnosu na širi kontekst, te da su zbog toga poređenja sa sličnim tragedijama koje su se dogodile u drugim zemljama, “opravdana”.
“To je nešto što Amerikanci zovu “grading on the curve”. Ne možete đake da procenjujete po apsolutnom kriterijumu, nego u odnosu na druge đake“, rekao je.
Kako je naveo, i pitanje korupcije treba analizirati objektivno.
“Kada su me pitali za stepen korupcije, nisam rekao da ga nema, niti da ga ima. Rekao sam da smo u sredini. Hajde da vidimo koje su to nijanse sive. Ne možemo reći da je Srbija superkoruptivna zemlja poput Venecuele. Treba objektivno da se pogleda. Treba iskorenjivati korupciju, ali treba videti i gde stojimo. Šta god da se desi, dobro ili loše, treba da se uporedi. Ne možemo da očekujemo da Srbija raste 10 odsto ako sve zemlje rastu jedan odsto, ili da očekujemo da cveta ekonomija ako je kriza u svetu“, kazao je.
Na pitanje o novom Indeksu slobode medija, koji je objavljen juče i po kojem je Srbije lošija za 45 mesta, Trifunović je rekao da ne smatra da su ti indeksi kredibilni.
“Bitno je da se gleda koji su to izvori koji donose ocene. Lično meni oni (Reporteri bez granica) nisu kredibilni”, istako je.
Na konstataciju da je Srbija zabeležila drastičan pad, Trifunović je naveo:
“Pretpostavljam da ima i drugih izvora koji nas drugačije planiraju, ali gledam šta se dešava na terenu. Ono što sam ja čuo jeste da je najveći prigovor to što se vašoj televiziji ne daje nacionalna frekvencija, što je sasvim legitiman prigovor. Ali ipak mislim da stotine hiljada ljudi i uprkos tome gleda vašu televiziju. Oni ljudi koji žele da dođu do alternativnih izvora informacija, oni će doći“, rekao je.
O medijima u Srbiji
Govoreći o javnom servisu i drugim medijima, naveo je da ne prati dovoljno domaće medije da bi mogao detaljno da ih komentariše.
“Što se tiče državne televizije, moram da priznam da ne mogu mnogo da komentarišem, jer ne gledam našu televiziju toliko. Sada sam u Švajcarskoj. Ja sam u tom intervjuu rekao da “government mediji” nisu čisti, da ne izveštavaju fantastično. I sa jedne i sa druge strane se potencira ono što odgovara toj strani“, kazao je.
Na pitanje koja bi “strana“ bila televizija N1, Trifunović je odgovorio:
“Vi zastupate više opoziciju, neki drugi narativ. Vi imate vašu priču, a državni mediji koji su naklonjeni vlasti imaju drugu priču. To je kao CNN i Fox. Mediji zato sve više gube objektivnost i zaista je sve manje medija koji to imaju. Ne možete više kao pre da dobijete kompletnu sliku. Ja čitam sve medije“, naveo je.
Upitan da li su u takvim medijskim uslovima mogući fer izbori, Trifunović misli da jesu.
“Mislim da su mogući, jer imate i medije koji su kritični prema vlastima. Mislim da je to manji tehnički problem. Baš bih voleo da vidim ko su ti ljudi koji ne mogu da dođu do informacija koje vi plasirate. Verovatno 95 odsto ljudi može da dođe do informacija ako želi da ih čuje. Vidim šta može da se nađe na internetu“, rekao je.
Opširnije pročitajte na N1.
