Rok za prijavu nezakonito sagrađenih kuća, stanova i drugih objekata, po novom zakonu ističe u četvrtak 5. februara, u ponoć.

Produžetka roka neće biti, ali će, prema najavama resorne ministarke – svi koji imaju “opravdane razloge za prijavu po isteku roka”, to moći da učine do – 24. oktobra.
Prijava za upis u katastar nezakonito sagrađenih zgrada, stanova, kuća, garaža, pomoćnih objekata (…) po Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, traje ukupno 60 dana. Prvi dan upisa bio je 8. decembar 2025.
Procene prilikom usvajanja ovog zakona bile su da u Srbiji ima oko 4,8 miliona do pet miliona nelegalno sagrađenih objekata. A, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, do utorka 3. februara, do 19 časova pristigle su tačno 1.824.272 prijave.
Prijava je omogućena onlajn preko sajta Svojnasvome.gov.rs, gde su dostupni i propisi, ali i informacije o troškovima i načinu prijave.
Svoje nelegalno sagrađene objekte građani mogu da prijave za upis u katastar i “uživo” – na šalterima svih opština u Srbiji i u 586 filijala „Pošta Srbije“.
Pojedine opštine najavile su već da će poslednjih dana evidentiranja prijava raditi duže radno vreme.
N1
