Nakon podmetnutog požara ispred vrata crkve Imena Marijinog, gradonačelnik Novog Sada, opozicioni Građanski pokret Bravo, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana, Stranka slobode i pravde i Kreni promeni osudili su ovaj vandalski čin.

Novosadski gradonačelnik Žarko Mićin najoštrije je osudio podmetanje požara na bočnim vratima crkve Imena Marijinog istakavši da je to „nedopustiv čin nasilja i vandalizma“.
„Novi Sad je grad tolerancije, međusobnog poštovanja i pune slobode veroispovesti. Svako ugrožavanje verskih objekata i prava vernika je direktan napad na suživot i bezbednost svih naših sugrađana“, napisao je Mićin na Instagramu.
Pozvao je nadležne organe da hitno i efikasno preduzmu sve mere, otkriju i procesuiraju počinioce. Najavio je i da će Grad pružiti punu podršku institucijama u rasvetljavanju ovog događaja i učiniti sve što je u njihovoj nadležnosti kako se ovakvi incidenti više ne bi ponovili.
Građanski pokret Bravo saopštio je da „napad na verski objekat predstavlja teško krivično delo, čin mržnje i direktan napad na osnovne vrednosti verskih sloboda, suživota i bezbednosti“.
„Posebno je uznemirujuće što se ovakav čin dešava na veliki hrišćanski praznik, u gradu koji se decenijama ponosio multikonfesionalnim i multietničkim karakterom“, dodaje se u saopštenju.
Bravo navodi i da „ovakvi incidenti nisu izolovani ispadi pojedinaca, već direktna posledica dugogodišnjeg sistemskog podgrevanja nacionalističke histerije, relativizacije nasilja i normalizacije govora mržnje, za šta najveću političku odgovornost snosi vladajući režim i Srpska napredna stranka“.
„Godinama se u javnom prostoru afirmišu podela na „nas“ i „njih“, etiketiranje, targetiranje i revizionistički narativi, dok institucije ili ćute ili selektivno reaguju“, ističe se u saopštenju.
Bravo zahteva od nadležnih organa da hitno sprovedu potpunu i transparentnu istragu, identifikuju i procesuiraju odgovorne, ali i da prestanu sa praksom selektivne pravde i političkog pokrivanja ekstremizma.
Gradski odbor Demokratske stranke (DS) u Novom Sadu zatražio je od policije i istražnih organa da u najkraćem roku otkriju ko je zapalio vrata na bočnom ulazu Župne crkve imena Marijina.
Navode da se krivci za to delo moraju odmah identifikovati i procesuirati, bez obzira na motive i eventualne nalogodavce.
DS je ocenio da paljenje vrata katoličke crkve u noći kada pravoslavni vernici u Novom Sadu slave Božić predstavlja ozbiljnu pretnju po mir i bezbednost građana, zbog čega je neophodno da sve okolnosti tog događaja budu hitno rasvetljene.
“Imajući u vidu trenutak u kojem se incident dogodio i opštu društvenu atmosferu, ne može se unapred isključiti mogućnost da je reč o svesnom pokušaju izazivanja verske i nacionalne mržnje”, piše u saopštenju.
Dodaje se da policija, s obzirom na to da se Katedrala nalazi u strogom centru grada koji je pokriven velikim brojem sigurnosnih kamera, ima mogućnost da brzo i efikasno utvrdi šta se dogodilo i ko su počinioci.
Vojvođanski odbor Pokret slobodnih građana (PSG) najoštrije je osudio pokušaj podmetanja požara na vratima crkve Imena Marijinog i ocenio da je reč o uznemirujućem i opasnom incidentu koji podseća na najmračnije stranice istorije Vojvodine.
U saopštenju ističu da takvi napadi bude sećanja na periode kada je katoličko stanovništvo u Novom Sadu i širom Vojvodine bilo izloženo zastrašivanju, progonima i pritiscima, uz podsećanje da je sličan obrazac nasilja viđen i tokom devedesetih godina prošlog veka u Vojvodini, kao i u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu.
PSG Vojvodine ocenio je da je napad na Katedralu “nastavak politike mržnje i netrpeljivosti”, uz upozorenje da se nerešeni zločini iz prošlosti i izostanak suočavanja sa njima danas vraćaju kroz nove incidente.
Ta stranka je poručila da je neophodno jasno i odlučno reagovati kako bi se sprečilo dalje širenje nasilja i ugrožavanje multietničkog i multikonfesionalnog karaktera Novog Sada i Vojvodine.
Šef poslaničke grupe Stranka slobode i pravde u Skupštini Vojvodine Robert Šebek ocenio je danas da paljenje vrata Katedrale nije izolovan incident, već posledica politike mržnje i nasilja koja se, kako je naveo, godinama promoviše kroz režimske medije.
On ističe da u javnom prostoru dominiraju poruke netrpeljivosti i pretnji i ocenio da takva atmosfera podstiče nasilje i podseća na devedesete godine prošlog veka i tadašnje kampanje zastrašivanja i progona pripadnika manjinskih zajednica u Vojvodini.
Šebek je ocenio da je licemerno ograđivanje vlasti od ovakvih incidenata, imajući u vidu dugogodišnju medijsku i političku podršku ekstremističkim porukama, te je dodao da odgovornost snosi aktuelni režim.
Zahteva od nadležnih organa da hitno identifikuju i procesuiraju počinioce paljenja vrata katedrale, ali i organizatore i inspiratore tog čina, uz upozorenje da će se eskalacija nasilja nastaviti ukoliko izostane odlučna institucionalna reakcija.
Pokret Kreni-promeni navodi da je napad na Katedralu ujedno i napad na duh Novog Sada.
“Napadnut je verski objekat, ali je istovremeno napadnuto sve ono što Novi Sad simbolizuje: zajedništvo, različitost, toleranciju i uzajamno poštovanje. Katedrala je jedan od stubova duha Novog Sada, orijentir u prostoru, ali i u vrednostima. Crkva Imena Marijinog je hram katoličkih vernika, ali i prostor kroz koji prolaze generacije ljudi različitih veroispovesti”, poručuju u Kreni-promeni.
I Zborovi Novog Sada osudili su podmetanje požara i “pružili punu podršku komšijama katoličke veroispovesti”.
“Uvek ćemo braniti Novi Sad kao kuću svih Novosađana”, dodaju zborovi.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša osudio je podmetanje požara na vratima Katedrale, i ocenio je ovaj čin “neprihvatljivim”.
U saopštenju je objasnio da “ovakav vandalski čin predstavlja neprihvatljiv napad na versku slobodu, bezbednost i temeljne vrednosti društva”.
Dodao je i da svaki vid nasilja i ugrožavanja verskih objekata jeste ozbiljno kršenje prava na slobodu veroispovesti i “direktan udar na međusobno poštovanje i toleranciju među građanima Srbije”.
“Ovakvi incidenti ne smeju imati mesto u našem društvu. Srbija je posvećena zaštiti svih verskih zajednica i njihovih objekata, kao i očuvanju mira, sigurnosti i međusobnog uvažavanja”, poručio je ministar Beriša.
Ministar je dodao i da veruje da će nadležni organi “preduzeti sve neophodne aktivnosti i počinioce u najkraćem roku identifikovati i adekvatno sankcionisati kako bi se ubuduće sprečilo ponavljanje ovakvih i sličnih incidenata”.
Razglas news

One thought on “Gradonačelnik Novog Sada, ministar Beriša i opozicione stranke i pokreti osudili paljenje crkve Imena Marijinog”
Comments are closed.